Exkurze do Galerie minerálů

16. 6. 2024

Galerie minerálů a drahých kamenů – největší v České republice

3.A  se tam vydala prozkoumat, jestli je to opravdu taková krása, jak  se říká.

A dech se nám tajil. Bylo jen slyšet:,, Jeee, jeee a dívej támhle,…to je nádhera …a vidíš tohle..….“

Měli jsme štěstí, že při příchodu do galerie jsme se potkali s panem majitelem Bláhou. Byl moc milý, odpovídal dětem na všechny otázky a řekl, že když mu bylo 10 let, právě tolik, kolik je teď jim, našel první kámen – pyrit. Už tím si děti získal. Pak následovala prohlídka a přehlídka překrásných minerálů a drahých kamenů. Viděli jsme žulovou kouli, vážící 900kilogramů, točící se na vodní hladině. Viděli jsme ryzí zlato, obrovské ametysty. Jeli výtahem, který je vyskládaný 320 tisíci vybroušenými českými granáty. A největší radost měly, když si mohly tyto granáty narýžovat.

Dvě hodiny tu uběhly jako voda a nikomu se nechtělo odjet. Naštěstí to není tak daleko, takže se sem děti mohou vypravit i s rodiči či prarodiči.

Tady pár postřehů od dětí:

,, Byl to nezapomenutelný zážitek. Moc se mi tam líbila hlavně kostra Mosasaura, ale moc se mi tam taky líbily kameny: český granát, ametyst, křišťál, rýžování granátů …“

,,Nejvíce se mi tam asi líbil výtah s granáty. Dokonce tam byli i trilobiti. A ještě se mi líbila snaha pana Luboše Bláhy, ten to tam celé udělal. „

,,Byl to můj nejlepší výlet. Bylo tam tolik kamenů, až oči přecházely. Taky mám radost z těch kamenů, které jsem si mohl koupit.“

,,Když jsme přišli do  galerie, tak jsme nevěděli, co nás čeká. Vstoupili jsme tam a bylo to krásné.“

,, Doporučuji tento výlet všem! Najdete tuto galerii ve Dvoře Králové v Zahrádkách..“

Výlet se vydařil J

Mgr. Ivana Sixtová