Evropský den jazyků

26. 9. 2024

Oslava jazykové různorodosti

Evropský den jazyků, který je iniciativou Rady Evropy ve Štrasburku, se každoročně slaví dne 26. září už od roku 2001. Rada Evropy dělá v celé Evropě maximum pro to, aby se 700 milionů Evropanů, kteří žijí v jejích 46 členských státech, více učilo cizí jazyky v jakémkoli věku, a to jak ve škole, tak i mimo ni. Rada Evropy je přesvědčena o tom, že jazyková rozmanitost je nástrojem pro dosažení většího mezikulturního porozumění a zároveň důležitou součástí bohatého kulturního dědictví našeho kontinentu, a proto v celé Evropě propaguje plurilingvismus.

V Evropě se mluví více než dvěma sty jazyky! Některé jsou takzvané "velké" jazyky, jako například angličtina, francouzština a němčina, ale existuje také mnoho "menších" jazyků, kterými se mluví jen v určitých regionech.

Evropský den jazyků nám připomíná, že každý jazyk je cenný a učení se novým je zábavné a užitečné pro každého! V tento den školy, knihovny a další místa pořádají zábavné aktivity, jako jsou jazykové hry, kvízy a dokonce i mini lekce jazyků. Ani u nás tomu nebylo jinak, každá jazyková skupina oslavila Den jazyků po svém.

Troufnete si na jazykový kvíz vygenerovaný umělou ineligencí? Kvíz POZNEJ JAZYK zde