Berchtesgaden

31. 5. 2024

Tradiční jarní exkurze němčinářů, tentokrát do Berchtesgadenských Alp

V pátek 24. května se žáci druhého stupně opět vydali k našim německy mluvícím sousedům, tentokrát do míst naší školou dosud nenavštívených, do Berchtesgadenských Alp na pomezí Německa (Bavorska) a Rakouska (Salcburska). Po ranní cestě napříč Českou republikou a dvouhodinové cestě Rakouskem, během níž jsme si z autobusu prohlédli mj. Linec, jezera Solné komory a Salcburk, jsme před polednem dorazili na parkoviště turistických autobusů v německém Obersalzbergu. Odtud jsme se nechali vyvézt ke Kehlsteinhausu (známějšímu jako Orlí hnízdo), jediné budově, která se dochovala z komplexu domů nad Berchtesgadenem, které od třicátých let pro svou rekreaci využívali vrcholní představitelé nacistického režimu. V chatě, které dnes funguje jako výletní restaurace, jsme si prohlédli výstavu připomínající hitlerovskou éru a poté jsme se prošli po okolí a obdivovali horskou scenérii a jezero Königssee hluboko pod námi, vynořující se z mlhy, která vrchol masivu obklopila.

Po návštěvě domu, upomínajícího na temnou kapitolu německé historie, jsme odpoledne zamířili přímo do malebné, sluncem zalité obce Berchtesgaden, kde nás čekala prohlídka dosud fungujícího solného dolu. Ačkoli nás bylo padesát, vměstnali jsme se na důlní vláček a v hornických uniformách vyrazili do podzemí. Užili jsme si jízdu po skluzavkách, plavbu přes solné jezero i společné vyvezení výtahem a zároveň jsme se poučili o historii i současnosti těžby soli v regionu. Následně si žáci mohli procvičit svou němčinu při nákupech v obchodu se suvenýry a v místním supermarketu. V zářivém podvečeru jsme se pak vydali domů do Trutnova, přičemž jsme si cestu zpestřili autobusovou projížďkou po centru Salcburku.

Věřím, že se žákům exkurze líbila a že si i v příštím školním roce budou chtít pošprechtit přímo v německojazyčných zemích. Za bezpečnou a pohodlnou dopravu tam i zpět děkujeme naší paní řidičce a panu řidiči z TAD, za zajímavý výklad naší paní průvodkyni a za pomoc s organizací paní učitelce Blance Petříkové.

Eva Rusová