Komenda má zástupce v Národním kole Ekonomické olympiády

17. 6. 2024

Šimon Krátký se dostal do první stovky finalistů z celé republiky.

Tento pátek 21. 6. bude naši školu reprezentovat Šimon Krátký z 9. ročníku v Národním finále III. ročníku Ekonomické olympiády.

Finále se koná v Praze na Vysoké škole ekonomické a bude mít dvě části – písemnou a ústní. V obou částech bude kladen důraz hlavně na to, jak umí žák samostatně ekonomicky uvažovat a vyvozovat závěry a ověřovat znalosti základních ekonomických pojmů a principů. Otázky do soutěže a koncepci Ekonomické olympiády spoluvytváří ekonomové a odborníci z Institutu ekonomického vzdělávání (INEV) a České národní banky (ČNB).

Šimon bude v Praze na VŠE soutěžit za naši školu společně se stovkou žáků z celé republiky, a tak mu držíme palce, aby ukázal, co v něm je! Jeho výsledek, kterým se dostal do finále, bylo 19 správných odpovědí z celkem 25 otázek z ekonomie, finanční gramostnosti plus výpočty ve finanční matematice.

Na Komendě se finanční gramotnosti věnujeme již mnoho let, a to jak v předmětu Maž - matematika pro život, tak také v občanské výchově nebo v matematice samotné. Probíráme hospodaření domácnosti, nejčastější velké výdaje v rodině (nákup bydlení, auta a dovolené), zabýváme se spořením, půjčkami, daněmi atd. V předmětu Matematika pro život, kterým prochází (kromě sportovní třídy) všichni deváťáci, pracujeme ve fiktivních rodinách a sestavujeme rozpočty domácnosti, počítáme náklady na bydlení a učíme se další důležité aktivity na podporu finančí gramotnosti žáků.

Stránky k EO si můžete prohlédnout zde.

Na tomto odkaze je starší rozhovor na ČT 24 se zakladatelkou EO:

Mgr. Zuzana Růžičková

učitelka 2. stupně M, Př