Zástupce Komendy v Národním finále Ekonomické olympiády

24. 6. 2024

Šimon Krátký se utkal se stovkou soutěžících ve finanční gramotnosti

V pátek 21. 6. naši školu reprezentoval Šimon Krátký z 9. ročníku v Národním finále III. ročníku Ekonomické olympiády.

Finále se konalo v Praze na Vysoké škole ekonomické. V písemném testu Šimon  musel prokázat znalosti a dovednosti ve finanční gramotnosti, znalosti z ekonomiky domácnosti, počítal úroky, daně a pracoval s grafy. Otázky do soutěže a koncepci Ekonomické olympiády spoluvytvářeli ekonomové a odborníci z Institutu ekonomického vzdělávání (INEV) a České národní banky (ČNB).

Šimon v Praze v Národním finále EO soutěžil za Komendu společně s nejlepší stovkou žáků, kteří postoupili z celkem 10 tisíc dětí z celé republiky. Do  filnále TOP 10 nejlepších sice nepostupil, ale už účast v národním finále a hezké 38. místo je pro nás úspěch. (Výsledky zde.)

Na Komendě se finanční gramotnosti věnujeme již mnoho let, a to jak v předmětu Maž - matematika pro život, tak také v občanské výchově nebo v matematice samotné. Probíráme hospodaření domácnosti, nejčastější velké výdaje v rodině (nákup bydlení, auta a dovolené), zabýváme se spořením, půjčkami, daněmi atd. V předmětu Matematika pro život, kterým prochází (kromě sportovní třídy) všichni deváťáci, pracujeme ve fiktivních rodinách a sestavujeme rozpočty domácnosti, počítáme náklady na bydlení a učíme se další důležité aktivity na podporu finančí gramotnosti.

Šimonovi děkuji za velmi pěknou reprezentaci školy!

Mgr. Zuzana Růžičková - vyučující matematiky a Maž

Mgr. Zuzana Růžičková