Mezinárodní den archivů

10. 6. 2024

Návštěva trutnovského archivu

U příležitosti 250 let od zavedení povinné školní docházky uspořádal Archiv města Trutnova zajímavou výstavu. Žáci se zde dozvěděli, že za povinnost chodit do školy mohou poděkovat císařovně Marii Terezii, která 6. 12. 1774 vydala dokument nazvaný "Všeobecný školní řád". Ten ustanovoval povinnost rodičům posílat do školy děti ve věku od 6 do 12 let. Ze strany císařovny ovšem nešlo o žádný projev soucitu s těžce pracujícími dětmi, ale o způsob, jak zajistit prosperující stát s kvalifikovanou pracovní silou.

Žáci si mohli prohlédnout staré školní učebnice, psací tabulky z břidlice a dokonce vysvědčení Karla Čapka z roku 1900. Měli také radost, že i slavnému spisovateli nešlo vše hladce a dostal např. trojku z Krasopisu a dvojku z Tělocviku.

Kromě výstavy dokumentů souvisejících s historií škol v Trutnově připravili pracovníci archivu pro žáky také interaktivní část. Zde si mohli vyzkoušet psaní husím brkem a inkoustem, psaní na mechanickém psacím stroji, vyrábění pečeťe se znakem Trutnova nebo psaní dopisu krasopisným písmem. Zajímavý byl také kvíz přiřazování názvů obcí v češtině k jejich německým ekvivalentům. Všem pracovníkům archivu tímto děkujeme za milé průvodcovství psanou historií našeho města.

Mgr. Petra Pavlů

učitelka 1. stupně

Mgr. Soňa Mědílková, DiS.

pedagogická asistentka