Jitrocelový sirup

14. 5. 2024

Bylinkové okénko

Svátek slaví Servác – druhý „zmrzlý“ muž. My se vydáváme kousek za školu kouzelně rozkvetlým parkem k pohádkově bzučící louce. Cestu lemují rozkvetlé hlohy, hluchavky bílé či na nás vesele vykukují růžové hlavičky jetelíčku.  Nás ale zajímají štíhlé listy jitrocele kopinatého. Při sběru zelených lístků hrají cvrčci uklidňující sonátu, sluníčko hladí hřejivými paprsky. Nasbíráme bylinky, poděkujeme přírodě za její dary a vesele se vracíme do školy. Hurá, jde se „čarovat“. Do skleničky nasypeme na dno cukr, roztrháme jitrocel na menší kousky a přidáváme další vrstvu cukru. Vše opakujeme, až je sklenička plná. Ještě pořádně upěchujeme a máme hotovo. Cukrem jsme začali a taky jím končíme. Ještě dáme popisnou cedulku a doma necháme uležet v lednici. Jitrocelový sirup je hotový, teď už musí jen řádně uzrát, aby nám v kašlavém období mohl ulevit. Den se vydařil na velikou jedničku.

Mgr. Petra Pavlů

učitelka 1. stupně

Mgr. Soňa Mědílková, DiS.

pedagogická asistentka