Z žáků se na chvíli stali vědci

17. 5. 2024

Žáci z přírodovědného klubu si vyzkoušeli práci vědců

Ondra Makovský se zabýval řízkováním (nepohlavním rozmnožováním) rostlin. Zjišťoval odpověď na výzkumnou otázku, jak ovlivní růst kořínků místo, kde se na rostlině provede řez - zda pod uzlinou, nebo v uzlině.

Dívky více zajímalo, které dřeviny rostou v okolí naší školy. Provedly výzkum, nafotily části dřevin a z fotografií vytvořily kvarteto listnatých stromů. Kvarteta jsme si také zahráli.

Výzkumné práce sloužily jako vstupní úkol do okresního kola Biologické olympiády. Všichni zúčastnění za tuto práci získali maximální počet bodů.

Vedle psaní vědecké práce jsme se také v klubu učili, jak preparovat brouky, aby byli vědecky hodnotní. Lektorem této hodiny byl p. uč. Martin Fiala. Už víme, co se píše na štítky pod brouky, jak se brouci na štítky lepí a čím se broukům narovnávají nožičky. Na fotografii také můžete vidět, jakým nástrojem se vytvoří dokonale přesné mezery mezi štítky. Vypreparovaného brouka si žáci mohli odnést domů.

Mgr. V. Krátká